
U okviru zavičajnoga projekta Podružnice Hrvatske udruge školskih knjižničara Brodsko-posavske županije, članovi likovne skupine, pod vodstvom mentorice učiteljice likovne kulture Josipe Čeliković, ostvarili su jedan zanimljivi istraživačko-kreativni zadatak. Naime, istraživali su arhitekturu starog Broda i likovnu tehniku grataž.
Svoj zadatak započeli su istraživanjem promatrajući stare zgrade koje su većinom nastale krajem 19. i u prvoj polovini 20. stoljeća na kojima su pronalazili zanimljive detalje koje su onda fotografirali. Zatim je slijedilo pregledavanje fotografija i izbor detalja koje će im biti inspiracija za stvaranje likovnoga uratka u slikarskoj tehnici grataž.
Grataž dolazi od francuske riječi grattage i talijanske riječi sgraffito što znači grebati ili strugati. Grataž je slikarska tehnika koja nastaje nanošenjem sloja masnih bojica na papir koji se prekrije crnim tušem, a zatim se struže gornji sloj tuša. Učenici su masnim uljanim bojicama ispunjavali cijelu površinu papira, spontano i neovisno o izabranom motivu, jakim stiskom bojica. Sloj boja zatim su prekrili crnim tušem, a zatim gornji pokrov strugali vrhom tehničke olovke, škarama, kovanicama ili geometrijskim priborom. Struganjem su postigli zanimljive likovne uradke motiva s odabranih fotografija.
